Dear Parents,

Welcome to Module 2 Co-Curricular Activities. This is an 11-week module and the prices are for the full 11 weeks.

Please read through all of the information below very carefully, before you register your wards. The registration links are at the bottom of this page, please do not fill it out without reading all of the information.

 

 

The ARIS Co-Curricular Activities Module 2 begins Monday 21 February and ends on Friday 13 May 2022.

Sign-ups begin Wednesday 16 February 2022

Activity Begins Monday 21 February

Activity Ends Friday 13 May 2022

NO CLUB
Monday 7 March
Monday to Friday 21-25 March
Friday 1 April
Friday 15 April
Monday 18 April
Monday & Tuesday 2nd and 3rd May


Club Timings

3:20 to 4:20

We will begin to pick up Group 1 and 2 at the same time. All Groups will be picked up from the Blue Zone. We may amend the pick-up times by 10 mins and we may change the zones after we see the number of participants.

Spaces are limited and seats are filled on a first-come, first-served basis. You must submit your payment proof to confirm the space.

Before you sign up for any activity, please make sure your ward is not already committed to any activity listed below. 

Activities Currently in Session  Activity Day(s)
MUN Fri
Middle School Girls Basketball (select) Mon, Thur
Middle School Boys Basketball (select) Wed, Fri
Varsity Boys Football (select) Mon, Wed
Varsity Girls Football (select) Tue, Fri

Some clubs require special items from home, please see the list below.

Activity  Special Instruction
Guitar Guitar instrument needed
Violin Violin instrument needed
Tennis Personal Tennis racket needed
Gymnastics Sportswear/ gymnastics outfit/hair tied tight
Ballet Ballet Costume hair tied tight

Payment methods

Once you receive a confirmation email you will be required to pay using the method below. All payments must be made within 24 hours to secure the space.

MOMO 

Use the following Mobile Money Procedure

Mobile Money

*447*4159#

  1. Select Option 1 (School Fees)
  2. Enter Student ID Number
  3. Repeat Student ID Number
  4. Enter Student Name
  5. Enter Amount
  6. Wait For Prompt To Pay

Club Descriptions 

Note: A minimum number of 5 students must sign up before a club will open. Your space is not confirmed until you submit a payment receipt.

PRIMARY ACTIVITIES

MONDAYS
Class Activity Day/ Time Instructor Fee Ghc Min 5/Max Location Supervisor
(5,6) Chess Sr. Monday Mentors Chess Academy 400 GHC 15 C303 Ms. Mercy
(4,5,6) Science Club Sr. Monday Scientific Busters 400 GHC 15 C210 Ms. Emerline
(1,2,3) Science Club Jr. Monday Scientific Busters 400 GHC 15 C211 Ms. Akosua
(3,4,5,6) Golf Monday Golf Nation Ghana Ltd 450 GHC 15 Grass turf between 2 canteens Ms. Ebenezer
(4,5,6) Spelling Bee Monday Mr. Gideon 200 GHC 10 C304
(3,4,5,6) Spy Kids Club Monday The Cheeky Monkey 500 GHC 12 C306 Mr. Catherine
(3,4) Tennis Jr. Monday Coach Fred 500 GHC 5 Court by the Gym Ms. Cate
(1,2) Gymnastics Monday Coach Sam 300 GHC 10 Gymnasium (Block C) Ms. Candy
(1,2) Piano Jr. Monday Mr. Collins 600 GHC 2 Music Room Mr. Stephen Anderson
TUESDAYS
Class Activity Day/ Time Instructor Fee Ghc Min 5/Max Location Supervisor
(1,2) Chess Jr. Tuesday Mentors Chess Academy 400 GHC 10 C 105 Ms. Patience
(3,4) Gymnastics Jr. Tuesday Coach Sam 300 GHC 10 Gymnasium (Block C) Ms. Candy
(3,4) Football Jr. Tuesday Coach Al Hassan Sani 250 GHC 15 Football field/ Section C Ms. Emerline
(5,6) Tennis Sr. Tuesday Coach Fred 500 GHC 5 Court by the gym Ms. Cate
(5,6) Video Editing Tuesday Mr. Tee 200 GHC 10 C 216
(3,4,5,6) Rubik’s Cube Tuesday Ms. Pooja Gokaldas 400 GHC 10 C305 Mr. Ebenezer
(3,4,5,6) Coding (Big Bytes) Tuesday The Cheeky Monkey 600 GHC 12 C306 Ms. Catherine
(1,2) Piano Jr. Tuesday Mr. Collins 700 GHC 2 C304
Mr. Daniel
(3,4,5,6) Piano Sr. Tuesday Joshua Wiredu 700 GHC 2 C 303
(1,2,3) Drums Tuesday Joshua Safo 700 GHC 2 Music Room
(4,5,6) Violin Sr. Tuesday James Addo 700 GHC 2 C307
WEDNESDAYS
Class Activity Day/ Time Instructor Fee Min 5/Max Location Supervisor
(1,2) UCMAS 1:30 to 3:30
UCMAS Ghana
75$/ 20$ for the kit
15 C 105
(3,4) UCMAS 1:30 to 3:30 15 C 207
(5,6) UCMAS 1:30 to 3:30 15 C 303
THURSDAYS
Class Activity Day/ Time Instructor Fee Ghc Min 5/Max Location Supervisor
(3,4) Piano Jr. Thursday Mr. Collins 800 GHC 2 C 303
Mr. Tee
(1,2,3) Violin Jr. Thursday James Addo 800 GHC 2 C 304
(3,4) Chess Jr. Thursday Mentors Chess Academy 400 GHC 10 C 105 Ms. Patience
(1,2) Tennis Jr. Thursday Coach Pascal 500 GHC 5 Court by the gym Ms. Emerline
(1,2,3) Storytelling Thursday The Story Box 550 GHC 15 C 106 Ms. Cate
(3,4,5,6) Hip Hop Thursday Emmanuel Adjei Adjetey 250 GHC 10 PA room/ secondary Ms. Catherine
(5,6) Football Sr. Thursday Coach Al Hassan Sani 250 GHC 15 Football field/ Section C Mr. Ebenezer
(4,5,6) Gymnastics Sr. Thursday Coach Sam 300 GHC 10 Gymnasium (Block C) Ms. Candy
(3,4,5,6) Tech & Robotics Thursday Daniel Asante 200 GHC 10 C 216
Fridays
Class Activity Day/ Time Instructor Fee Ghc Min 5/Max Location Supervisor
(1 to 6) Art Workshop Friday Artist Nicholas Wayo 600 GHC 10 Art Room Ms. Akosua
(1,2,3) Ballet Friday Vivie’s Dance Factory 400 GHC 10 Gym Block C Ms. Cate
(1,2) Football Jr. Friday Coach Al Hassan Sani 250 GHC 15 Football field/ Section C Mr. Ebenezer
(5,6) Piano Sr. Friday Mr. Collins 700 GHC 2 C 305
Mr. Stephen Anderson
(4,5,6,) Drums sr. Friday Joshua Safo 700 GHC 2 Music Room
(4,5,6) Mechanical Lego Friday Young Engineers 350 GHC 13 C 303 Ms. Mercy
(4,5,6) Basketball Friday Frank Ako 300 GHC 15 Primary Multi-Purpose Court Ms. Patience
(4,5,6) Table Tennis Co-Ed Friday Stephen Lawerteh 300 GHC Min 6/ Max 8 Secondary Stage

SECONDARY ACTIVITIES

MONDAYS
Class Activity Day/ Time Instructor Fee Ghc Min 5/Max Location Supervisor
11 MYP eAssessment Tutoring Monday Student Led: Marieke Zerbo Free 10 Block C Library Language Clinic/ Mr. Jonas
(7-13) Break The Divide Monday Student-Led: Aaraisha Sood Free 10 B 102 Mr. Fred
(7- 13) Drums Sr. Monday Joshua Safo 600 GHC 2 PA room (Block B)
7-13 MFL Clinic Monday Language Department Free 15 B 103 Ms. Manelle
(7-9) Science Clinics Monday Science Department Free 20 A 107 Led by Mr. Simon & Ms. Temi
(7-13) Golf Monday Golf Nation Ghana Ltd 600 15 Grass turf between the two canteens
(7-13) Myths and Legends Club Monday Student Led: Anahita Dhar Free 10 B 105 Mr. Francis Yeboah
TUESDAYS
Class Activity Day/ Time Instructor Fee Ghc Min 5/Max Location Supervisor
(7-13) Board Game Cafe Tuesday The Cheeky Monkey 450 12 B 103
(7-13) Band/Orchestra Beginner Tuesday Mr Caleb/ Mr. Phanwel Free 10 B 101
(9-13) Sunshine & Serenity Tuesday Student Led: Dalal Mouazzen Free 10 B 104 Ms. Priscilla Adjei-Mensah
(11-13) Volleyball Co-ed Tuesday Arhin Baffoe Godfred 300 GHC Min 6/ Max15 Secondary Multi-Purpose Court
(11-13) Co-Ed Table Tennis Tuesday Thaddeus Nii-Moi 300 GHC Min 6/ Max 8 Secondary stage
(7- 13) HipHop Tuesday Emmanuel Adjei Adjetey 250 GHC 10 Secondary PA room
(7- 9) English Clinics (TUTORIALS) Tuesday English Department Free 20 A 105 Led by Mr. Annobil, Mr. Shadi & Ms. Dorinda
(7-11) Math Olympiad Tuesday Math Department Free 20 A 206, A 204 Mr. Bobila
Wednesdays from 1:30 to 2:30
Class Activity Day/ Time Instructor Fee Ghc Min 5/Max Location Supervisor
(11-13) Tennis 1:30- 2:30 Coach Pascal 500 GHC 5 Secondary Multi-Purpose Court
(7-10) Football 1:30- 2:30 Kofi Forkuoh 250 GHC 20 Football Pitch
(7-13) Basketball Co-Ed 1:30- 2:30 Frank Ako 300 GHC 20 Primary Multi-Purpose Court
(7-13) Rubik’s Cube Club 1:30- 2:30 Ms. Pooja Gokaldas 400 GHC 10 A 108
(7- 8) UCMAS 1:30 to 3:30 UCMAS Ghana 75$/ 20$ for the kit 15 A 109
THURSDAYS
Class Activity Day/ Time Instructor Fee Ghc Min 5/Max Location Supervisor
(7,8,9) Coding (Techies) Thursday The Cheeky Monkey 600 GHC 12 B 103
(7,8,9) Co-Ed Table Tennis Thursday Stephen Lawerteh 300 GHC Min 6/ Max 8 Secondary Stage
(7- 13) Choir Thursday Mr. Caleb/ Mr. Phanwel Free 10 Secondary MPH- Block B
(7-13) Art Workshop Thursday Artist Nicholas Wayo 600 GHC 10 Art Room- Block B
(7- 9) Math Clinics Monday Mr. Bobila & Mr. Afrim Barbara Free 20 A 106 Led by Mr. Bobila & Ms. Barbara
Fridays
Class Activity Day/ Time Instructor Fee Ghc Min 5/Max Location Supervisor
(10,11,12,13) Coding (Gurus) Friday The Cheeky Monkey 600 GHC 12 B 103
(6,7,8,9) Book Club Friday Student-Led: Ouma Bally Free 10 Library – Block C Ms. Rola
(7-13) The Aris Pen-Pal Club Friday Student-Led: Seray Ajei Free 10 A105 Mr. Edward
(7-13) Chess Club Friday Mentors Chess Academy 400 GHC 16 A106
(7-13) Violin Friday James Addo 700 GHC 2 B102
(7-13) Piano Friday Joshua Wiredu 700 GHC 2 PA room Block B
(7-13) Model UN & GIN* Friday Mme. Dorinda/ Mr. Fred 400 GHC 25 A 305
(7-13) Tech & Robotics Friday Rotech Academy 200 GHC 10 C 216

 

 

PRIMARY CO-CURRICULAR FORM    SECONDARY CO-CURRICULAR FORM